به گفته علیرضا داودنژاد :یکی از دلایل ساخت «مصائب شیرین۲»، مونا داودنژاد بود

علیرضا داودنژاد که این روزها با «مصائب شیرین ۲» در سی و هفتمین جشنواره جهانی فجر حضور دارد، درباره اینکه چرا بعد از ۲۰ سال سراغ ساخت قسمت دوم این فیلم رفته است به ایسنا گفت: موضوع «مصائب شیرین ۱» علاوه بر سینما، رابطه رضا و مونا است و عشقی که به هم دارند و مناسباتی که با خانواده پیدا کردند.

به نظر می‌آید اگر کسی بخواهد دوباره درباره این موضوع فیلم بسازد، شاید بهتر باشد که این رابطه به سرانجامی برسد. به خصوص بعد از ۲۰ سال که از ایران رفته‌اند، مهاجرت کردند و فرزند دختری دارند...

‏‎او همچنین یکی از دلایل ساخت «مصائب شیرین۲» را مونا داودنژاد می داند: مونا همیشه در تماس‌هایی که با هم داشتیم، می‌گفت به انگلیس بیا و اینجا پروژه‌ای را بساز. در این مدت نیز من احساس می‌کردم، دلتنگی او بیشتر شده و من هم باید فیلمی بسازم و چه بهتر که به آنجا برویم و بعد از این همه سال با رضا نگاه تازه‌ای به این رابطه و مناسباتش با خانواده و فامیل و وطن بیندازیم و یاد سینما را هم با مامان اتی اش زنده بداریم.

‏‎داودنژاد در پاسخ به این سوال که چه زمانی قصد دارد فیلمش را اکران کند؟ بیان کرد: این تصمیمی است که باید پخش کننده فیلم، «فیلمیران» بگیرد. آقای سرتیپی وقتی که قبل از عید و زمان جشنواره ملی فجر، فیلم را دید، گفت که اگر فیلم در جشنواره شرکت کند به دلیل اینکه تبلیغاتی بر روی آن انجام می‌شود و بازتابی پیدا می‌کنند از ۲۳ اسفندماه می‌توانیم آن را اکران عمومی کنیم. همان موقع صحبت این شد که احتمالاً فیلم به جشنواره بین‌المللی خواهد رسید و بعد از آن می‌شود درباره‌ی اکران آن تصمیم گرفت بنابراین باید ببینیم دل و دماغ آقای سرتیپی با ناسازگاری‌های روزگار چگونه است و کی به سراغ فیلم می‌آید.